Posted on

Czym wklejać skręcane oczka do woblerów

klej do woblerow

Na temat wklejania oczek ze skręconego drutu nierdzewnego można znaleźć wiele informacji na różnych forach. Chciałbym w tym wpisie zebrać większość tych informacji oraz pomóc Ci w wybraniu najlepszego rozwiązania dla Twojego woblera.

Skupimy uwagę na trzy rodzaje klejów:

– cyjanoakrylowe,
– żywiczne – dwuskładnikowe,
– do drewna – wodoodporne.

Kleje cyjanoakrylowe wiążą bardzo szybko i bardzo mocno, skleiłem kilka woblerów na pstrąga takim cudem. Podczas klejenia cyjanoakrylem trzeba pamiętać żeby uważać na oczy jest to klej bardzo szkodliwy (toksyczny), przy zetknięciu się kleju ze skórą czy tkaniną tworzy on bardzo twardą skorupę, a nawet czasami potrafi „przypalić” tkaninę (możemy zaobserwować dym). Gdyby nie to, że kleje cyjanoakrylowe pod wpływem powietrza atmosferycznego utleniają się to były by idealnym rozwiązaniem do wklejania oczek.Jeżeli robisz woblery dla siebie i zależy Ci na szybkim sklejeniu oczek to tylko cyjanoakryl. Polecam klej cyjanoakrylowy „Bond” rzadki lub kropelkę. Superglue odpada jest dużo słabszy od kropelki.
Kleje dwuskładnikowe – wielu ludzi używa właśnie takich klejów (profesjonaliści jak i amatorzy). Kleje te nie przyklejają się tak mocno do oczka tak jak to robi cyjanoakryl (jeżeli skleimy oczko kropelką to nie ma możliwości wykręcić go ani wyciągnąć, tylko i wyłącznie uksyć – jest moc!), tylko tworzą bardzo silną spoinę do około skręconego drutu. 
Klejąc takim klejem powinno się wymoczyć nasze oczka w jakimś preparacie, który odtłuści je (np. Aceton). Zwiększy to przyczepność kleju do oczka. Klej ten jest wodoodporny i nie utlenia się.Polecam klej UHU 300kg – najmocniejszy w swojej kategorii, trzeba dźwigiem ciągnąć żeby wyrwać oczko.
Kleje wodoodporne do drewna. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na dwa kleje. Pierwszym z nich jest klej Pattex wodoodporny (podobny do kleju Vikol). Klej ten nabieramy do szczykawki i aplikujemy go do naszej dziurki na oczko, aż zacznie wypływać.  Klej dosyć długo schnie, ale jak wyschnie to mamy pewność, że podczas wyrywania przynęty z zaczepionego drzewa co najwyżej złamie lub wyprostuje się kotwiczka. Wg mnie jest to jeden z najlepszych klejów do wklejania oczek. Nie utlenia się, jest tani i bardzo mocny. Skleiłem na niego trochę woblerów i jeszcze się na nim nie zawiodłem.
Jest jeszcze klej konstrukcyjny poliuretanowy, również bardzo dobry i mocny.Konstrukcyjny, jednoskładnikowy klej poliuretanowy powiększający swoją objętość w czasie schnięcia. Daje bardzo mocne i wodoodporne połączenie (klasa D4). Używany jako kotwa chemiczna (zastępuje kołki rozporowe).

Polecam:
Klej Pattex http://www.pattex.pl/pl/produkty/kleje-do-drewna/klej-do-drewna-wodoodporny.html
Klej Technicqll http://technicqll.pl/index.php/pl/produkty-mobile/kleje-specjalistyczne/45-klej-konstrukcyjny  //wklejanie sterów : )

Wymieniłem kilka najbardziej popularnych typów klejów.
Ja używam tych do drewna wodoodpornych. Oba są bardzo mocne i bardzo dobre, łatwe w aplikacji i tanie. Pattex kupimy za kilka zł a wystarczy nam na kilka set woblerów (jak nie więcej). Cyjanoakryle są problematyczne w użytkowaniu. Nie znoszę jak upapram sobie ręce, albo przypadkiem rozleje się gdzieś na woblera lub inną rzecz… Dwuskładnikowe bardzo dobre, profesjonalne i drogie. Nie są to wydajne kleje, za jedną paczkę UHU 300kg mamy dwa pattexy, które wystarczą nam do końca życia.
Mam wszystkie wyżej wymienione kleje. Używałem ich oraz testowałem je. Kleje do drewna są wystarczające, chyba że łowimy 100kg ryby  – ale to już raczenie nie skręca się oczek… pozdrawiam i mam nadzieję, że komuś się przyda to co napisałem :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *